Ar-Ge
  • Covid-19 İmmün Plazma Tedavisi Çalışmaları

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sağlık, Uygulama ve Araştırma Hastanesi bünyesinde Covid-19 hastaları için İmmün Plazma tedavisi çalışmaları yürütülmektedir. 

Covid-19 hastalığı tanısı konulmuş ve iyileştikten sonra iki kez negatif test sonucu almış uygun donörlerden aferez yöntemi ile immün plazma bağışı gerçekleştirilmektedir. Bu çalışmalar kapsamında Üniversitemiz hastanesinde öncelikle Covid-19'u yenen sağlık çalışanlarımız donör olmuştur. Sağlık personellerinden alınan antikorlara cihaz bağlanarak afarez immün plazma toplanmıştır. Gönüllü donörlerden alınan kandan, hastalığa karşı gelişen antikorların bolca bulunduğu plazma ayrılarak ağır durumda olan Covid-19 hastaların tedavisinde kullanımıştır. 

         

 

  • Koronavirüsle Mücadede Kullanılabilecek Soğuk Plazma Çalışması

​Üniversitemiz Fen Edebiyat Fakültesi Fizik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. Tamer Akan ve ekibi tarafından “Adding Water Droplets Into Atmospheric Pressure Plasma Jet of Helium", IEEE Transactions on Plasma Science, 47,11, 2019” çalışmasında soğuk plazma ile işlenmiş su üretilmiştir. 

Çeşme suyundan üretilen plazmalanmış suyun çeşitli bakteri ve virüslerde aktif oksijen ve hidrojen asit türlerinin etkisi ile patojenlerin yaşam aktivitesini bozduğu görülmektedir. İnsan vücudu için herhangi bir tehlike oluşturmadan gıda ve yüzey hijyeninde, el, yüz ve maske hijyeninde kullanılabilecek olan plazmalanmış suyun çeşitli bakteri ve virüsler üzerinde, özellikle de Koronavirüs üzerine kullanılarak güvenlikli çalışma ortamları sağlanmasına ilişkin çalışmalar devam etmektedir.